Our Governors


The Governing Body of St Michael's Primary School is currently:

Full Governors


Mrs Nicola Menmuir

  • Local Authority Governor until 31/10/2021
  • Appointed 01/11/2017
  • Governor attendance 2019-2020: 6/6 Governing Body Meetings
  • Register of interests: Family member on MAT Board for Greywood Multi Schools Trust

Mrs Rachelle Trueman, Chair of Governors

  • Foundation Governor until 13/01/2023
  • Appointed 14/01/2019
  • Governor Attendance 2019-2020: 6/6 Governing Body Meetings
  • Register of Interests: none

Mr Kelvin St-Pierre-Robson, Vice Chair

  • Co-opted Governor until 18/11/2023
  • Appointed 19/11/2015
  • Governor attendance 2019-2020: 3/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Mr Marcus Davies-Friend

  • Elected Foundation Governor - ex-officio - no end date
  • Appointed 08/10/2015
  • Governor attendance 2019-2020: 3/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Mrs Andrea Culverwell

  • Staff Governor until 21/09/2023
  • Governor attendance 2019-2020: 5/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Mrs Helen Robertson, Head Teacher

  • Since 2002, a member of the Governing Body by virtue of position
  • Governor attendance 2019-2020 : 5/6 Governing Body Meetings
  • Register of Interest: Name of Business: Diocese of Lichfield Board of Education, Nature of Business: Education, Nature of Interest: Trustee ; Name of Business: Arthur Terry Teaching School Strategy Board, Nature of Business: Education, Nature of Interest: Member of Steering Group; Name of Business: David Werry Education Consultant Ltd, Nature of Business: Education Consultancy, Nature of Interest: Personal Friend; Name of Business: St Peter's Collegiate Sch, Wolverhampton, Nature of Business: Education, Nature of Interest: Board Member

Mrs Helen Crooks

  • Co-opted Governor until 28/09/2022
  • Appointed 19/11/2015
  • Governor attendance 2019-2020 : 6/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Mrs Katrina Creaser

  • Parent Governor until 20.01.23
  • Appointed 20.01.19
  • Governor Attendance 2019-2020: 6/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none


Associate Governors

Associate Governors are not required to attend all meetings

Mrs Melissa Gambles

  • Associate Governor until 19/11/2023
  • Appointed 19/11/2015
  • Governor attendance 2019-2020: 6/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: HR Advisor to John Taylor MAT

Mrs Jayne Webster

  • Associate Governor until 27/06/22
  • Governor attendance 2019-2020: 4/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Paul Devlin

  • Co-opted as Governor until 18/11/2024
  • Appointed 19/11/2020
  • Register of Interests: tbc

Mrs Jenny Danby

  • Associate Governor until 23/11/2024
  • Appointed 19/11/2015
  • Governor attendance 2019-2020: 3/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Venerable Simon Baker

  • Associate Governor by virtue of position
  • Governor attendance 2019-2020: 2/6 Governing Body Meetings
  • Register of interest: none

Siobhan Manton

  • Associate Governor by virtue of position
  • Governor Attendance 2019-2020: 5/6 Governing Body Meetings
  • Register of Interest: none

January 2021

MTWTFSS
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31